Koty w Japonii – 5 faktów, o których możecie nie wiedzieć

zestaw prezentowy z kotami Cats in Japan CatsByKat

Kot, uważany przez wiele kultur za zwierzę pełne tajemnic, odgrywa szczególnie ważną rolę w japońskiej kulturze. Koty w Japonii i jej kulturze są głęboko zakorzenione w historii, mitologii i codziennym życiu Japończyków. W języku japońskim kot to neko, co w jednej z wersji tłumaczenia oznacza „śpiące dziecko”.

Trochę historii o kotach w Japonii

Od wieków koty w Japonii były nie tylko towarzyszami ludzi, ale również ważnym elementem symboliki, przynosząc ze sobą zarówno mistycyzm, jak i pozytywne znaczenie w formie szczęścia. Były jednak także postrzegane w sposób demoniczny. Wśród Japończyków żyły od zarania ich kultury. Jako dzikie zwierzęta można było je spotkać już w okresie Jōmon 10 500 – 300 r. p.n.e. Ich udomowienie nastąpiło jednak dopiero dzięki wpływom chińskim w VI w n.e.

Przez długi czas koty w Japonii były symbolem dobrobytu, więc w domach posiadała je tylko arystokracja. W okresie Edo, kiedy ogólny poziom życia mieszkańców Japonii uległ polepszeniu, ta sytuacja się zmieniła i koty zamieszkały w domach wszystkich Japończyków.

Kocie wyspy

Aktualnie koty w Japonii są nadal o wiele bardziej popularne od psów.  Szacuje się, że w tym kraju mieszka ich ok. 10 milionów. O ogromnym przywiązaniu do tych zwierząt świadczy np. tworzenie kocich wysp, gdzie zwierzęta te żyją na wolności pod szczególną ochroną.

Ludzie, którzy na nich mieszkają, otaczają te zwierzęta troską i dbają o ich dobrostan. Na takie wysypy przyjeżdżają nie tylko turyści, ale również inni Japończycy, żeby pobyć w przyjaznej kociej przestrzeni.

Kocie kawiarnie i hotele

Jak bardzo ceniony jest kontakt z kotami w Japonii świadczą nie tylko kolejne zakładane kocie kawiarnie, ale nawet hotele, gdzie można wynająć  sobie kota do pokoju na godziny. W naszej ocenie jednak, ta praktyka dla kotów może być za bardzo stresująca i jej nie popieramy. Nie mnie jednak, w Japonii występuje i w ocenie społeczeństwa taki kontrakt z kotem jest bardzo cennym przeżyciem.

Kocie motywy w sklepach

W sklepach w Japonii można spotkać bardzo dużo rzeczy z motywem kota. Najbardziej tradycyjnym przejawem jest słynny Maneki-neko z podniesiona łapką, który od zawsze ma przynosić szczęście. Wersja w kolorze czerwonym była i jest odpowiedzialna za sprowadzenie miłości, natomiast wersja złota za bogactwo i powodzenie w interesach.

Najbardziej współcześnie znanym i popularnym kocim motywem z Japonii jest oczywiście Hello Kitty, którą można znaleźć na wszystkim co tylko przyjdzie nam do głowy. Nawet nie będę wymieniać tych rzeczy, bo wystarczy, że sobie Czytelniku pomyślisz o jakimś przedmiocie i możesz mieć pewność, że znajdziesz go z motywem Hello Kitty.

Koty w Japonii jako główny motyw artystyczny

Koty w Japonii są także stałym elementem sztuki. Najsłynniejszy japoński koci malarz Tsuguharu Foujita stworzył całe serie kocich dzieł, w tym powszechnie znany Autoprtret z kotem.

Utagawa Kuniyoshi to inny artysta, który stworzył wiele drzeworytów nawiązujących do różnych kocich aktywności.

Koty pojawiają się także w najsłynniejszych japońskich horrorach, jako istoty demoniczne. Przykładem może być „Klątwa”.

Koci Raj

Można więc śmiało powiedzieć, że Japonia to Koci Raj. Żyjące tam koty nie doznają głodu, ani zbędnego cierpienia. Obowiązujące przepisy w sposób szczególny chronią dobrostan kotów w Japonii. Można śmiało powiedzieć, że wiele europejskich państw mogłoby brać przykład w zakresie opieki nad kotami właśnie stamtąd.

Nasze koty z Kolekcji Cats in Japan są zdecydowanie kawaii i sprawią radość każdemu, kto wprowadzi je do swojej przestrzeni. Motyw Kolekcji nawiązuje do klasycznych symboli kojarzących się z Japonią, czyli do kotów, kwiatu wiśni oraz czerwonego słońca. Tę kolekcję obowiązkowo powinien mieć każdy miłośnik Kraju Kwitnącej Wiśni.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *